Дніпровський будинок органної та камерної музики
м. Дніпро
Статус: пам’ятка архітектури та історії національного значення
Розташування: м. Дніпро
Побудовано: 1915 р.
Пошкоджено: 11.03.22 р., ракетний обстріл
Будинок органної та камерної музики в Дніпрі – осередок культури, архітектурна перлина міста, місце, де можна почути звучання унікального інструменту, внесеного в каталоги ЮНЕСКО.
Органний зал функціонує в будівлі Брянської церкви, закладеній у 1913 році і побудованій у 1915 році архітекторами Георгієм Туровцем і Євстафієм Константиновичем. Будівля була споруджена на кошти робітників металургійного заводу і входила у власність підприємства. Зведену у стилі неокласицизму з елементами бароко, споруду вважали однією з найкрасивіших у тодішньому Катеринославі.
За радянської влади, починаючи з 1930-х років, церкву використовували як будинок піонерів, спортивну школу і навіть як вугільний склад. У 1988 році на кошти Міністерства металургійної промисловості України було проведено капітальний ремонт і реконструкцію будівлі, після чого тут встановили орган на 30 регістрів і 2074 трубу. Інструмент, виготовлений німецькою фірмою «Зауер» у Франкфурті-наОдері, знаходиться під захистом Всесвітнього комітету з охорони культурних цінностей.
Будинок органної та камерної музики має статус пам’ятки архітектури національного значення. Інтер’єр прикрашають настінний розпис та вітражі художників В. Данилова та С. Ісаєва, що створює в уяві образ Храму музики. Це культурний осередок, робота якого направлена на духовне збагачення мешканців та гостей Дніпра, у якому майже щоденно проходять концертні виступи. У колективі працює 70 музикантів, 4 оркестри, 4 квартети, ансамблі, 2 музичні лекторії.
Від 14 березня 2013 року в приміщенні храму відбуваються регулярні церковні служби.
11 березня 2022 року Будівлю органного залу було ушкоджено обстрілами російських військ: у її стіни й вікна влучили осколки снарядів. Подальша доля Будинку органної та камерної музики зараз як ніколи турбує громадськість. Шанувальники музики і городяни стурбовані майбутньою долею інструменту та місцевої архітектурної перлини і сподіваються на їх відновлення й нові концерти.
Гребенчук А. Дніпропетровський Будинок органної та камерної музики святкує ювілей – 35 років [Електронний ресурс] / Анна Гребенчук // Відкритий : [сайт] – Електрон. текст і відеодані. – Режим доступу : https://opentv.media/dnipropetrovskij-budinok-organnoyi-ta- kamernoyi-muziki-svyatkuye-yuvilej-35-rokiv . – Опубліковано : 27.04.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.06.2022.
Денисюк Н. А. Дніпропетровський Будинок органної та камерної музики / Н. А. Денисюк // Енциклопедія Сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; Інститут енциклопед. дослідж. НАН України. – Київ, 2008. – Т. 8 : Дл–Дя. – С. 69–70. – Електрон. аналог друк. публ. : https://esu.com.ua/search_articles.php?id=22254.
Дніпровський Будинок органної і камерної музики [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [вільна енциклопедія]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Дніпровський_будинок_органної_і_к амерної_музики. – Дата остан. ред. : 15.06.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.06.2022.
Дніпропетровськ: минуле і сучасне: оповіді про пам’ятки культури, їх творців і художників. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2001. – С. 49–52. Дніпропетровський Будинок органної і камерної музики : [сайт]. – Режим доступу : http://www.domorgan.dp.ua/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.06.2022.
Кульбач О. Будинок органної і камерної музики у Дніпрі [Електронний ресурс] / Олена Кульбач // Дніпро Культура : [портал]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://www.dnipro.libr.dp.ua/Dom_organ_muzik. – Опубліковано : 02.02.2021. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.06.2022.
Овсянникова А. Город слушает музыку: 20 лет назад в Доме органной и камерной музыки состоялся первый концерт / А. Овсянникова // Наше місто. – 2007.– 4 трав. – С. 12.