Взаємодія з ветеранами, які пережили полон

Міфи про ветеранів, які пережили полон

МІФ. Якщо ветерани пережили полон, це означає, що вони співпрацювали з ворогом, зрадили «своїх» або ж завербовані, а значить, обов’язково викликають підозру.

Розвінчання. Це невірно, така думка є відлунням радянських часів, коли людей, які пережили концтабори, вважали людьми другого сорту. Будь-яке судження має опиратися на факти. Якщо факту державної зради не встановлено, ніхто не має права звинувачувати людину.

МІФ. Якщо людина, яка пережила полон, постійно говорить про жахіття, які з нею відбувалися, описує їх у яскравих деталях і при цьому не проявляє ознак болю та бурхливих емоцій – вона говорить неправду, вигадує і все це з нею не відбувалося ніколи.

Розвінчання. У більшості випадків така поведінка може бути ознакою сильного відсторонення від власних емоцій, а розповіді про жахіття можуть бути сигналом про допомогу: «Я хочу, щоб почули, наскільки мені боляче й погано». І лише іноді вигадка має місце.

МІФ. Усі, хто пережив полон, психічно хворі або небезпечні для суспільства.

Розвінчання. Судження є хибним та узагальнюючим. Воно породжене страхом. Досвід тих, хто вижив у полоні, говорить, що психіка людини часом може витримувати більше, ніж ми можемо собі уявити. А часом через страждання людина приходить до нових сенсів, відкриває в собі надзвичайні здібності.

Чого не варто робити

Що варто робити

Ветерани, які пережили полон – це люди надзвичайної сили та волі. Полон та тортури – чинники, що безумовно впливають на особистість, а особливо на довіру до світу та людства в цілому. Шлях повернення з полону є довготривалим, і психологічно він не закінчується у момент звільнення. Мало звільнити тіло, потрібно допомогти особистості інтегрувати цей досвід, вбудувати його у нову картину світу, прийняти себе з цим досвідом, його злетами, падіннями та наслідками. І вчитись жити, а не виживати...

(Сіренко Т. Взаємодія з ветеранами, які пережили полон / Тетяна Сіренко // Невидимі наслідки війни. Як розпізнати? Як спілкуватись? Якдопомогти подолати? : довід. для широкого кола фахівців / К. Возніцина, Л. Литвиненко. – Київ, 2020. – С. 76–95. – Електрон. аналог друк вид. :режим доступу :
https://mva.gov.ua/storage/app/sites/1/uploaded-files/160137358572968.pdf.)