Нематеріальна культурна спадщина і війна

Нематеріальна культурна спадщина України. Вип. 3 : бібліогр. покажч. / [уклад. : С. Бадрук, Г. Буркацька, В. Вовк, Ю. Круть ; ред. : В. Вовк, Т. Сопова] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б. в.], 2023. – 54 с.

Збереження культурної спадщини набуває особливої актуальності під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Бібліографічний покажчик містить описи книг, статей  з періодичних, продовжуваних видань та електронних ресурсів. Матеріал згруповано в 5 розділах, має іменний покажчик та додаток.

Бібліографічні матеріали будуть корисні краєзнавцям, викладачам та студентам навчальних закладів, працівникам творчих професій та широкому колу читачів, які цікавляться даною темою.


Культурна спадщина України є національним кодом нації. Вона впливає на українську державність, на суверенітет нації, культуру.

Питання охорони нематеріальної культурної спадщини (НКС) під час російської агресії в Україні постало 5 квітня 2022 р. на зустрічі діалогової платформи на тему «Охорона НКС під час війни», яка відбулась в онлайн-форматі з ініціативи громадської організації «Центр розвитку «Демократія через культуру», за підтримки Українського центру культурних досліджень Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП), Одеського обласного центру української культури та Буковинського центру культури і мистецтв.

Міністерство культури та інформаційної політики України розширило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України на 21 новий елемент згідно з наказом No 228 від 06.07.2022 «Про внесення змін до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України» та наказами No 525 від 23.12.2022 «Про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України», No 398 від 24.10.2022 «Про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України», No 269 від 25.07.2022 «Про внесення змін до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України».

Упродовж 2022 р. до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України станом на грудень 2022 р. включено 30 елементів НКС, номери 027.нкс – 057.нкс.

А елемент «Культура приготування українського борщу»,  який був рекомендований Експертною радою з питань НКС при МКІП до включення до Списку ЮНЕСКО за спеціальною процедурою, як елемента, що потребує негайної охорони відбулося 1 липня 2022 р. Україні урочисто передали оригінал сертифікату ЮНЕСКО. Передача документу відбулася 6 грудня під час IV засідання Бюро Національної комісії України у справах ЮНЕСКО. Таким чином наш борщ ЮНЕСКО визнала надбанням людства. 

Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП розпочала серію інформаційних семінарів для представників громад і фахівців у галузі культури з розгляду питань щодо нематеріальної культурної спадщини.

5 вересня 2022 р. відбувся перший такий семінар на тему «Охорона НКС: лістинг» для 50 представників Сум, Рівного, Київщини, Вінниці, Миколаєва, Львова, Дніпра, Камянського, Одеського і Луганського регіонів, де розповіли про механізм підготовки та подання номінаційного досьє до Національного переліку елементів НКС, критеріїв оцінки та регламенту роботи Експертної ради при МКІП.

Нові елементи НКС України включаються до Національного переліку на підставі рекомендацій Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини, яка діє при Міністерстві культури та інформаційної політики України, шляхом внесення змін до Додатка до Наказу.