Формуємо колективний медіаімунітет

Кращі українські проєкти з медіаграмотності для самоосвіти та навчання. Корисні ресурси. Онлайн курси.

У світі жорстких реалій українського інформаційного простору медіаграмотність є необхідним інструментом для кожного, починаючи з дитинства до старості. Критичне ставлення до інформації вимагає постійної роботи над собою. Тому ми відібрали кращі українські проєкти з медіаграмотності для самоосвіти та навчання. Вони допоможуть засвоїти або покращити навички критичного мислення, навчитись перевіряти і аналізувати інформацію, стати творцями і продюсерами медіаповідомлень.

Золотухін Д. П’ятнадцять кращих проєктів з медіаграмотності [Електронний ресурс] / Дмитро Золотухін // Освіта. ua : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://osvita.ua/vnz/63130/. – Опубліковано : 09.01.19. – Назва з екрана. – Дата звернення : 07.12.2020.

Маркова В. Фактчекінгові медіаресурси у формуванні критичного мислення населення [Електронний ресурс] / Маркова Вікторія // Медіаосвіта і медіаграмотність : [портал]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://medialiteracy.org.ua/faktchekingovi-mediaresursy-u-formuvanni-krytychnogo-myslennya-naselennya/. – Опубліковано : 16.09.2020. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

У статті обґрунтовується роль фактчекінгу у формуванні критичного мислення. Визначено основні напрямки, проаналізовано діяльність фактчекінгових медіаресурсів в Україні: аналітичного порталу «Слово і діло», ресурсу «StopFake», незалежної аналітичної платформи VoxUkraine, в рамках якого функціонує і фактчекінговий проєкт VoxCheck, а також фактчек-проєкти «Без брехні», Чесно», «Гра слів», «Дослівно», «По той бік новин».

Медіакомпетентність – вміння для життя сучасної людини : рек. бібліогр. покажч. / уклад. : О. М. Войцехівська, В. А. Лашко ; ПОУНБ ім. І. П. Котляревського. – Полтава : ПОУНБ, 2018. – 50 с.

Медіаосвіта і медіаграмотність : портал [Електронний ресурс] / АУП, USAID, Інтерньюз Нетворк, МФ «Відродження». – Режим доступу : https://medialiteracy.org.ua/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Інтерактивна платформа – з 2013 р. портал для спілкування медіапедагогів: для вихователів, вчителів середньої школи (з градацією по групам класів), для викладачів ВНЗ, бібліотекарів та медіаспоживачів. На порталі розміщуються новини медіаосвіти, електронна бібліотека, календар подій, плани уроків, презентації тощо. З 2019 р. на порталі публікуються матеріали що стосуються міжнародного досвіду впровадження медіаграмотності.

Мороз О. В чому суть ініціативи «Як не стати овочем»? : проєкт [Електронний ресурс] / Оксана Мороз // #як не стати овочем : [проєкт]. – Режим доступу : https://oksanamoroz.com/ project. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Ціль проєкту навчити 7 млн українців інформаційної гігієни до 2024 р. Відсутність у людей інформаційного імунітету – це комплексна та глибока проблема. Проте її вирішення неможливе без двох ключових навичок: вміння фільтрувати інформацію та розуміння того, як функціонують ключові сфери життя (політика, економіка, медицина і т. д.). «Як не стати овочем» вчить людину фільтрувати джерела інформації та дає розуміння функціонування ключових сфер – держави, економіки, медицини, міжнародної політики, цифрової реальності, популярної науки.

Науковий метод : платформа для популяризації наукового підходу і якісної комунікації на теми науки та медицини [Електронний ресурс] / ГО INSCIENCE, МФ «Відродження». – Режим доступу : https://inscience.io/nm/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Організація INSCIENCE створює платформу «Науковий метод» у партнерстві з науковцями та журналістами науково-популярних та суспільних медіа, яка може стати корисним інструментом для всіх, хто працює з інформацією на теми науки, медицини, зокрема щодо Covid-19.

Платформа – це гайд, як створювати якісні науково обґрунтовані матеріали та дописи у соціальних мережах; це відеолекції з вченими, блогерами та журналістами; це відкрита база науковців, до яких можна звернутися за науково обґрунтованим коментарем та перевірити інформацію на тему науки та здоров’я.

Онлайн курси з медіаграмотності та критичного мислення [Електронний ресурс] / Ін-т журналістики Київ. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка // По той бік новин : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://labs.journ.univ.kiev.ua/vsr/onlajn-kursy-z-mediagramotnosti-ta-krytychnogo-myslennya/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Підбірка 12 безкоштовних онлайн-курсів із медіаграмотності та критичного мислення.

Платформи онлайн-навчання з медіаграмотності [Електронний ресурс] / Media IQ – твій медійний інтелект // Лисичанська ЦБС : [сайт]. – Режим доступу : https://bibliolis.wordpress.com/медіаграмотність/платформи-онлайн-навчання-з-медіагра/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

«Media IQ – твій медійний інтелект» проаналізували найвідоміші в Україні платформи онлайн-навчання – Prometheus, ВУМ-online та EdEra, щоб зробити добірку найкращих курсів у сферах медіаграмотності й критичного мислення.

Медіаграмотність для освітян (платформа Prometheus).

Курс навчить використовувати світовий та український досвід медіаосвіти, містить багато корисних інструментів.

Медіаграмотність: практичні навички (Prometheus).

Курс надає практичні навички життя в інформаційному світі, допоможе засвоїти закони регулювання інформаційними потоками, дізнатись, що таке інформація і як працюють основні методи дезінформування, що сприяє поширенню фейків.

Наука повсякденного мислення (Prometheus).

Американський курс критичного мислення навчить застосовувати в повсякденному житті науковий метод, інструменти, які поліпшать повсякденне мислення і допоможуть глибше зрозуміти свої упередження.

Критичне мислення для освітян (Prometheus).

Курс дозволить освітянам опанувати процедури критичного мислення, підвищити особистісну ефективність та успішність.

Вступ до критичного мислення (платформа ВУМ-online).

Курс допоможе почати формувати здорове мислення та імунітет від зловмисних маніпуляцій.

Фактчек: довіряй-перевіряй (платформа EdEra).

Експерти з медіа та економіки розповідають у курсі про головні ознаки фейків, як перевірити сумнівну інформацію та контролювати слова політиків.

Верифікація в Інтернеті (ВУМ-online).

Курс допоможе самостійно розпізнавати фейки та неправдиву інформацію в Інтернеті, перевіряти першоджерела, користуватися пошуком по геолокації та використовувати можливості мап Google.

Інформаційна безпека у цифровому світі (ВУМ-online).

Поради експерта допоможуть скласти дієву програму захисту своїх інформаційних ресурсів.

Цифрова безпека та комунікація в онлайні (ВУМ-online).

У курсі об’єднані дві важливих теми – правила спілкування в онлайні та цифрова безпека.

По той бік новин : портал / Ін-т розвитку регіон. преси [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://behindthenews.ua/?fbclid=IwAR1WgWfzsEu9HU4QT4rn_EiPhNULtO_mccas6H6QiZb0o__D6OWTCqJ1St4 . – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

По той бік новин – це інформаційна кампанія Інституту розвитку регіональної преси, яка спрямована на протидію дезінформації та інформаційним вкидам і складова проєкту «re:start демократичний дискурс», який ІРРП втілює разом із німецьким Центром свободи ЗМІ (ECPMF, Лейпціг) за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

По той бік пандемії : портал [Електронний ресурс] / По той бік новин (ІРРП), Без брехні, Наші гроші (Львів), Кавун. Сіту, Букви. – Режим доступу : https://coronafakes.com/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 15.01.21.

Платформа, на якій оперативно перевіряють інформацію та спростовують фейки про коронавірус. Це волонтерська ініціатива, до якої увійшли журналісти та фактчекери із команд: По той бік новин (ІРРП), Без брехні, Наші гроші. Львів, Кавун.City, Букви, а також незалежні фахівці з України та Німеччини. Авторка ініціативи – Альона Романюк, редакторка інформаційної кампанії «По той бік новин». Редакція спростовує фейки, розповідає, як працюють маніпуляції та пояснює складні речі простою мовою.

Фейкогриз : [Електронний ресурс] / проєкт USAID «Медійна програма в Україні», Internews // Texty.org.ua : [сайт]. – Режим доступу : https://fgz.texty.org/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 12.12.2020.

«Фейкогриз» – корисний сайт, додаток та бот попереджає про маніпуляції, заказухи, фейки, пропаганду, дезінформації, сайти-сміттярки. Розробники робота дезінфошукача використовують мітки користувачів і навчають його самостійно відшукувати не-новини.

MediaSapiens : інтернет-видання [Електронний ресурс] / Детектор Медіа. – Режим доступу : https://ms.detector.media/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 08.12.2020.

MediaSapiens – проєкт громадської організації «Детектор медіа» (раніше – «Телекритика»), створений 2010 р. за підтримки Internews Network, частина порталу «Детектор медіа».

Якщо ви вже «на ти» з усіма інструментами критичного аналізу інформації, отримали звання «медіазнайка» та врятували місто від фабрики брехні, проте в розвитку зупинятися не збираєтесь, у нагоді стане цей проєкт. Видання допомагає зорієнтуватись в інформаційному просторі й зрозуміти, кому варто довіряти, а кому – ні; пояснює, як працюють медіа і що з ними буває негаразд; відловлює та нейтралізуємо неправдиві новини та маніпуляції; підказує, як захиститися від маніпулятивних технологій; оперативно відстежує та розказує про важливі тенденції та зміни у медіа, соцмережах тощо. Усе це – щоб допомогти користуватися Медіа ефективно та безпечно.