Підбірка онлайн-курсів з медіаграмотності та критичного мислення

Дія: Цифрова освіта. Дивись і вчись : нац. освітня платформа з цифр. грамотності [Електронний ресурс] / М-во цифр. трансформації України. – Режим доступу : https://osvita.diia.gov.ua/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Мета проєкту – навчити цифровій грамотності 6 млн українців за 3 роки. Вільний доступ до освітніх серіалів на національній онлайн-платформі з цифрової грамотності – один із шляхів досягнення цієї мети. Проєкт Міністерства цифрової трансформації України через освітні серіали безпосередньою розробила студія онлайн-освіти EdEra. Це органічне поєднання розваг із навчанням. Новий підхід до освітніх процесів під назвою «едьютейнмент». Така форма навчання довела свою ефективність і дозволяє отримувати високу мотивацію до набуття нових знань і навичок.

Підтримку в розробці надавали компанії Google, Microsoft, Академія ДТЕК, CISCO та багато ін. провідних компаній. Проєкт втілено за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, що фінансується Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва й реалізується Фондом Східна Європа та Фондом Innovabrige.

Про кібербулінг для підлітків [Електронний ресурс] / М-во цифр. трансформації України ; ЮНІСЕФ // Дія. Цифрова освіта : [освітній портал]. – Електрон. відеодані. – Режим доступу : https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyberbullying. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Ви дізнаєтесь, як виглядає кібербулінг, які причини та потенційні наслідки кібербулінгу, як припинити кібербулінг і що робити, якщо хтось із друзів став жертвою кібербулінгу.

Як стати YouTube-блогером [Електронний ресурс] / Андрій Шатирко, Євгеній Федяй ; М-во цифр. трансформації України ; Цитрус Акад. // Дія. Цифрова освіта : [освітній портал]. – Електрон. відеодані. – Режим доступу : https://osvita.diia.gov.ua/courses/youtube. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

YouTube – це найбільший відеохостинг у світі, який нараховує 2 млрд користувачів по всій планеті, а в Україні займає друге місце серед усіх сайтів за відвідуваністю. Освітній серіал розповість, де шукати ідеї для власних відео, критерії вдалого відео, авторське право, оформлення YouTube-каналу, оптимізацію відео, аналіз конкурентів, монетизацію каналу. Своєю експертизою, успішним досвідом створення та поширення контенту в YouTube, поділяться власник агенції SHATYRKO AGENCY Андрій Шатирко, а також тренер Цитрус Академії Євгеній Федяй.

TikTok / Instagram / Facebook: як залишатись в тренді в 2020 [Електронний ресурс] / М-во цифр. трансформації України ; Senate Agency; бренд Gelius // Дія. Цифрова освіта : [освітній портал]. – Електрон. відеодані. – Режим доступу : https://osvita.diia.gov.ua/courses/tiktok-instagram-facebook. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

У цьому серіалі ви дізнаєтесь, що таке TikTok, Instagram і Facebook. Розберетесь для чого вони потрібні, як із ними працювати та яку соціальну мережу обрати для себе, як без професійних навичок створювати якісні фото та відео, чому ТікТок змусив танцювати весь світ, що таке таргетована реклама, як вона допоможе дізнатись про вас, як за допомогою лише смартфону заробляти гроші, як соціальні мережі змінили правила бізнесу, що про це скажуть лідери українського ринку.

Very Verified : онлайн-курс з медіаграмотності [Електронний ресурс] / Діана Даюб, Майкл Сміт ; IREX EdEra ; М-во цифр. трансформації України // Дія. Цифрова освіта : [освітній портал]. – Електрон. відеодані. – Режим доступу : https://osvita.diia.gov.ua/courses/very-verified. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Онлайн курс розроблений міжнародною організацією IREX у партнерстві зі студією онлайн-освіти Ed Era. Very Verified є частиною проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який впроваджується IREX за підтримки Посольства США та Посольства Великою Британії в Україні, у партнерстві з Міністерством освіти та науки України та Академією української преси. Курс допоможе набути навичок критичного мислення, дізнатися, як розпізнавати дезінформацію та пропаганду, убезпечити себе від фейків та маніпуляцій.

Повна версія курсу, яка містить відео, статті та інтерактивні завдання: https://verified.ed-era.com/ua.

Верифікація в Інтернеті : онлайн-курс [Електронний ресурс] / ГО «Інтерньюз-Україна» ; Transitions Online (Чехія) // ВУМ онлайн : [сайт]. – Режим доступу : https://vumonline.ua/course/verification-in-the-Internet/. – Назва з екрана. – Рос. – Дата звернення : 14.10.2022.

Верифікувати або перевіряти інформацію – це корисна навичка не тільки для журналістів та редакторів, а і для всіх тих, хто звик обережно ставитися до заяв політиків або до скандальних заголовків. Курс із верифікації допоможе самостійно розпізнавати фейки та неправдиву інформацію в Інтернеті, перевіряти першоджерела фотографій та відео, легко знаходити архівну інформацію про користувачів у соціальних мережах. Курс навчить користуватися пошуком по геолокації та використовувати можливості мап Google, визначати, чи є конкретний сайт сумнівним i, нарешті, користуватися інструментами для перевірки інформації.

У програмі курсу – вісім модулів у вигляді відео-лекцій та конспекту.

Кожен модуль також передбачає домашнє завдання. На завершення курсу – підсумковий тест. Заняття можуть бути цікавими для журналістів, редакторів, медіа-активістів і всіх, для кого соціальні мережі стали «середовищем існування».

Медіаграмотность для громадян : дистанц. навч. курс [Електронний ресурс] / Акад. укр. преси ; IREX ; StopFake ; Глоб. фонд миру та безпеки (START, DFATD Canada). – Електрон. текст, відеодані. – Режим доступу : https://www.aup.com.ua/mediaosv/programa-mediagramotnosti/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Навчальна програма знайомить із найбільш розповсюдженими видами маніпуляцій і пропаганди, а також надає базові інструменти перевірки інформації та критичного мислення. Головне завдання курсу полягає не в тому, щоб сказати, якими ЗМІ потрібно користуватись, а навчити громадян не підпадати під вплив пропаганди та дезінформації. Курс складається із трьох блоків: «Інформація та мас-медіа», «Маніпуляції та боротьба», «Мова ненависті». Додатком є захоплива гра «Медіаграмотна місія».

Новинна грамотність : онлайн курс [Електронний ресурс] // Детектор медіа : [сайт]. – Електрон. текст, відеодані. – Режим доступу : https://video.detector.media/special-projects/novynna-gramotnist-i22. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Просвітницький проєкт спрямований на поширення медіаграмотності серед населення в умовах воєнного конфлікту. Проєкт розрахований на широке коло користувачів: від студентів і викладачів профільних факультетів до всіх, кому цікава тема медіа. Курс складається із десяти модулів, у яких експерти розкривають широке коло питань: як створюються новини, які існують професійні стандарти, етичні дилеми, у який спосіб медіа можуть маніпулювати суспільною думкою через новини, хто є основними медіавласниками в Україні, та як соцмережі змінюють сприйняття новин.

Фактчек: Довіряй–перевіряй : онлайн курс [Електронний ресурс] / авт. проекту : VoxCheck та EdEra ; Детектор Медіа ; за підтримки Міжнар. фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого сусп-ва для Європи (OSIFE). – Електрон. текст, відеодані. – Режим доступу : https://courses.ed-era.com/courses/course-v1:VOXU-EdEra+FactCheck101+2018/about. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Проєкт VoxCheck та EdEra створили онлайн-курс «Фактчек: Довіряй-перевіряй» для тих, хто хоче споживати тільки правдиву інформацію і не потрапляти у пастку фейків та міфів.

Курс «Фактчек: Довіряй-перевіряй» буде корисним усім. Він складається з 4 модулів: Базові навички фактчеку та критичного мислення; Фактчек: фото, відео та джерела даних; ЗМІ та експерти: кому довіряти і як обрати професіоналів?; Не довіряй, а перевіряй. Фактчек українських політиків.

Цифрова безпека та комунікація в онлайні : онлайн курс [Електронний ресурс] / Відкритий Ун-т Майдану ; [в рамках Програми USAID, Фонду Східної Європи разом із ГО «Інтерньюз-Україна»] // ВУМ онлайн : [сайт]. – Електрон. текст,відеодані. – Режим доступу : https://vumonline.ua/course/digital-security-and-communication-online/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.

Для себе ви дізнаєтесь: як соціальні мережі можуть допомогти вам у роботі, як реагувати на негативні коментарі та вийти з комунікаційної кризи, які є приховані можливості Facebook, Twitter чи YouTube для роботи, як захистити листування та особисті файли від небажаного поширення, як обрати досконалі паролі та де їх зберігати, як налаштувати комп’ютер для безпечної роботи в Інтернеті.

Як розуміти соціальні мережі : дистанц. курс для журналістів [Електронний ресурс] / Відкритий Ун-т Майдану // ВУМонлайн : [сайт]. – Режим доступу : https://vumonline.ua/course/how-to-understand-social-networks/. – Назва з екрана. – Рос. – Дата звернення : 14.10.2022.

Курс дасть розуміння природи онлайн-спілкування та навички ефективної роботи в соціальних мережах: Facebook, Twitter, Instagram та іншими популярними соцмережами. У програмі курсу – вісім модулів у вигляді відео-лекцій та конспекту. Кожен модуль передбачає домашнє завдання. У кінці курсу – підсумковий тест.

Manipulated media. Виявлення та вирішення : онлайн курс [Електронний ресурс] / [журналістський проєкт за спонсорської підтримки Facebook] // Reuters : [агенція новин]. – Електрон. текст, відеодані. – Режим доступу : https://www.reuters.com/manipulatedmedia. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.10.2022.