Епікриз

Інфодемія – фейковий потік інформації, псевдонаукових новин та оманливих порад щодо COVID-19. Інфодемія значно обігнала поширення пандемії коронавірусу і це неабияк загрожує фізичному і ментальному здоров’ю людства.

Етіологія (причина захворювання) інфодемії криється в недостатньому колективному та індивідуальному інформаційному імунітеті, який ослаблений впливом кількох чинників.

По-перше: відсутність стабільного фізичного та психологічного здоров’я. Суспільство у стані турбулентності. Нас постійно «трясе» від атак гібридної війни, політичних змін.

По-друге: відсутня довіра державним інститутам. Навіть у ситуації з коронавірусом люди не завжди слідують інструкціям. Третій момент: у нас немає стабільного економічного стану.

Вчені прогнозують, що у майбутньому інформаційні віруси не зникнуть, вони мутують і вражатимуть людей у 5 основних напрямках:

  • конспірологія, фейки про лікарські засоби і маніпуляції

  • дослідженнями, неправда про способи лікування, фейки проти

  • України та інші фейки, які нагнітають паніку.

Запобігти інфодемії можливо тільки через профілактику захворювання. У медицині – це система науково обґрунтованих заходів, спрямованих на запобігання захворюванням. Профілактика – це завжди легше і ефективніше. Необхідно з дитинства і до старості прищеплювати людям культуру інформаційної гігієни, вчити новинній грамотності, медіаграмотності, критичного мислення. Це дасть їм опору в протистоянні інформаційним загрозам, які під час гібридної війни здебільшого моделюються в Росії. Необхідно формувати спільний інформаційним імунітет.

Ми стоїмо перед червоною лінією, тому саме зараз медіа освіта – це дієва зброя на передовій інформаційної війни.

Наш бібліографічний покажчик – один із способів показати цю нову реальність і допомогти протистояти інфодемії.