Толерантність і війна

Толерантність vs війна (До Міжнародного дня толерантності): бібліогр. список / уклад. Ю. Круть ; ред. Н. Лінкевич ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б. в.], 2022. – 10 с.

У бібліографічному списку подано книжкові та періодичні джерела, електронні ресурси про толерантне ставлення людей в суспільстві одне до одного під час воєнних дій в Україні.

Від укладачки

                                                                                                                                                                                Тепер, коли ми навчились літати в

                                                                                                                                                                                      повітрі, як птахи, плавати під водою,

як риби, нам не вистачає тільки одного:

                                                                                                                                                                                    навчитися жити на землі, як люди.

   /Б. Шоу, британський письменник
та драматург, Нобелівський лавреат/

На сучасному етапі розвитку українського суспільства виховання на ідеях толерантності набуло особливої актуальності. Здійснюються наміри по-новому подивитися на світ, подолати перепони, які роз’єднують людей, утвердити між ними стосунки на засадах гуманізму та взаєморозуміння. Тому активізується процес пошуку ефективних механізмів виховання дітей та молоді у дусі толерантності, поваги до прав та свобод інших людей незалежно від їхньої національної, соціальної приналежності, поглядів, світосприйняття, способів мислення та поведінки.

Вторгнення росії в Україну змінило ставлення людей один до одного. Війна згуртувала українців навколо спільної мети, проте як би це парадоксально не звучало, налагодження соціальних контактів одне з одним стало важчим. Адже кожен із людей нині має власну історію війни. Тому потрібно бути більш чутливими та обережними у спілкуванні як з військовими, так і з цивільними.

Психологи радять:

 - не роби вибір за свого співрозмовника. Кожна доросла людина повинна бути активним учасником свого життя та мати контроль над своїми рішеннями.

  - поважай чужі кордони. Перш ніж допомогти, запитай людину, чи їй це справді потрібно. Інакше навіть добрі наміри можуть сприйматись, як насильство. Важливо не торкатися чужого тіла без дозволу. Тож обійми не завжди доречні.

 - не намагайся самостійно пояснити поведінку інших. На події під час війни кожен реагує по-різному. Тож краще запитати прямо, що стало причиною того чи іншого вчинку.

-  не жалій, а співпереживай. Жалість позбавляє людину сили, а співпереживання підтримує в складні часи.

 - не знецінюй емоції інших. Не варто порівнювати життєві ситуації різних людей та їхні реакції на це. Той, хто пережив страшні події, має право відчувати будь-які емоції: від горя до люті.

- витримуй емоції інших. Дуже важливо розуміти, що людині потрібно в цей момент: розповісти свою історію чи навпаки – просто разом помовчати. Головне – бути поруч.

 - радій життю. Нікому краще не стане, якщо тобі погано. Та й з пригніченим настроєм навряд чи можна комусь допомогти. Проте й удавати, ніби війни немає, теж буде дивно. Знайди баланс та допомагай країні на своєму місці.

-  не використовуй у розмові фрази «Я тебе розумію», «Ох ти ж бідненький/-а!», «Ти мусиш...», «Усе буде гаразд», «Час загоїть рани» тощо. Вони не працюють. Найкраще бути поруч та долати життєві труднощі разом.

 - підтримай здорові звички людини. Адже турбота про себе дає не лише фізичний, а й психологічний ресурс.

 - дозуй інформацію про військові дії. Коли людина вирвалася з пекла війни та знаходиться у відносно безпечному місці, надмірна кількість новин із гарячих точок щоразу повертає її у травматичні спогади. Тож контролюй інформаційний потік.

 - будуй плани на спільне майбутнє, проте лише зі згоди співрозмовника! Інакше це може сприйматись як психологічний тиск і викликати опір.

 - забезпеч базові потреби для людини. Щоб почуватись у безпеці, організму потрібно відчувати, що його нагальні потреби вдовольняються: харчування, сон, гігієна тощо. 

Утім не варто людину примушувати робити те, що їй зараз не хочеться. Ворог лише й чекає, коли ми почнемо сваритися та не довіряти одне одному. Адже саме так нашу країну можна буде здолати. Але українці – незламний народ, їм немає рівних у любові один до одного та своєї Батьківщини, тому ніяким російським агресорам нас не побороти.

Більченко Є. В. Символічні діалекти діалогу: мова ненависті, мова толерантності, мова солідарності : монографія /Євгенія Віталіївна Більченко; Ін-т культурології НАМ України. – Київ, 2021. – 480 с.

Бондаренко Т.Толерантність vs ненависть. Підсумки аналізу українських онлайн-видань на наявність мови ворожнечі [Електронний ресурс] / Тетяна Бондаренко // Детектор медіа : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://detector.media/infospace/article/128312/2017-07-18-tolerantnist-vs-nenavyst-pidsumky-analizu-ukrainskykh-onlayn-vydan-na-nayavnist-movy-vorozhnechi/. – Опубліковано : 16.08.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Вовк Д. О. Верховенство права і толерантність : навч. посіб. /Д. О. Вовк, Д. С. Бойчук. – Київ, 2018. – 172 с.

Вербицька А. Про воєнну культуру, волонтерство, відновлені виробництва та життя людей. Які подкасти з’явилися в Україні під час великої війни [Електронний ресурс] / Анна Вербицька // ДМ mediasapiens: [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://ms.detector.media/trendi/post/30383/2022-10-05-pro-voiennu-kulturu-volonterstvo-vidnovleni-vyrobnytstva-ta-zhyttya-lyudey-yaki-podkasty-zyavylysya-v-ukraini-pid-chas-velykoi-viyny/. – Опубліковано : 5.10.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Одинадцять подкастів, які допомагають українцям пережити війну з росією. Про воєнний досвід українців та українок, культуру, перехід із російської на українську, інформаційний спротив та інші теми, які так чи інакше ретранслюють події й проблеми воєнного часу, толерантне ставлення під час війни.

Грубнік М. Як сформувати толерантність до невизначеності під час війни [Електронний ресурс] / Міла Грубнік // Факти : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://health.fakty.com.ua/ua/napulsi/yak-sformuvaty-tolerantnist-do-nevyznachenosti-pid-chas-vijny/. – Опубліковано : 26.03.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 01.11.2022.

Долотова Д. Ворог чекає, коли ми почнемо сваритись. Що дасть нам сили порозумітися в умовах війни [Електронний ресурс] / Даніела Долотова // Вікна-новини : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://vikna.tv/dlia-tebe/psykholohiia/lyubov-ta-dovira-shho-dast-nam-syly-porozumitys-v-umovah-vijny/. – Опубліковано : 16.08.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Кіндсфатер О. Толерантність до дій колаборантів послаблює їхню відповідальність [Електронний ресурс] / Олександр Кіндсфатер // АрміяInform : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2022/08/25/tolerantnist-do-dij-kolaborantiv-poslablyuye-yihnyu-vidpovidalnist/. – Опубліковано :25.08.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Козаченко В. Уроки війни. 10 інсайтів про державу, корупцію та розбудову України [Електронний ресурс] / Вікторія Козаченко // Українська правда : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://www.pravda.com.ua/columns/2022/07/1/7355842/. – Назва з екрана. – Дата звернення : 03.11.2022.
Про нульову толерантність як спосіб подолання корупції під час війни.

Культура толерантності: як побудувати суспільство, комфортне для всіх [Електронний ресурс] // Prometheus:[сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:Prometheus+TOL101+2020_T3/about. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Лариса Денисенко про мову толерантності, книгу «Діти повітряних тривог» і як розповідати про війну [Електронний ресурс] // YouTube: [сайт]. – Електрон. відеодані (1 файл : 0.37). – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=68RPiqFse2k.–Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Макалюк Б. Прояви цікавість. Як толерантно ставитися до вибору інших під час війни [Електронний ресурс] / Богдан Макалюк // Вікна-новини : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://vikna.tv/dlia-tebe/proyavy-czikavist-yak-tolerantno-stavytysya-do-vyboru-inshyh-pid-chas-vijny/. – Опубліковано : 04.05.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Межі толерантності у дискурсі війни [Електронний ресурс] // matrixinfo : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://matrix-info.com/mezhi-tolerantnosti-u-dyskursi-vijny/. – Опубліковано : 22.10.2018. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Морі Є. День толерантності. Як виховувати в собі толерантне ставлення до інших [Електронний ресурс] / Євгеній Морі //Суспільне. Новини : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://suspilne.media/181178-den-tolerantnosti-ak-vihovuvati-v-sobi-tolerantne-stavlenna-do-insih/. – Опубліковано : 16.11.2021. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Нацизм vs толерантність. Війна зі свідомістю. Толерантність як метод глобального поневолення або «вікно Овертона» [Електронний ресурс] // Патріот система : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://patryot-systema.com.ua/natsyzm-vs-tolerantnist-viina-zi-svidomistiu/. – Опубліковано : 05.01.2021. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Нульова толерантність до сексуальної експлуатації та наруги [Електронний ресурс] // Громадський простір : [портал]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://www.prostir.ua/?news=porushnyky-polityky-oon-hto-vony. – Опубліковано : 14.10.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення :

01.11.2022.

Про проєкт «Запобігання сексуальній експлуатації та нарузі (ЗСЕН) в Україні» створено МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки UNICEF Ukraine, щоб запобігти випадкам зловживання владою з боку гуманітарних працівників та вчинення СЕН по відношенню до отримувачів допомоги.

Про толерантність у соцмережах під час війни: письменниця Лариса Денисенко [Електронний ресурс] //marieclaire : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://marieclaire.ua/obshhestvo/644956. – Опубліковано : 13.03.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 01.11.2022.

Родина та толерантність підлітка [Електронний ресурс] // Пулинський ліцей Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://pulyny.school.org.ua/news/09-57-35-20-01-2021/. – Опубліковано : 20.01.2021. – Назва з екрана. – Дата звернення : 07.11.2022.

Формування толерантності підлітків у родині має багатоплановий характер в умовах багатонаціонального та полікультурного населення. Родина є тим соціальним осередком, у якому починається формування толерантності та створюється психологічна ситуація, що забезпечує його подальший розвиток. У кожній родині складається своя індивідуальна виховна система.

Соціально-філософські проблеми модернізації українського суспільства з перспективи європейських цінностей : [монографія] / [А. М. Єрмоленко, Ю. А. Бауман, В. В. Шамрай та ін.]. – Київ : Наук. думка, 2021. – 435 с. – (Проєкт «Наукова книга»).

У монографії здійснено обґрунтування концепції модернізації українського суспільства з перспективи ціннісно-нормативної системи Євросоюзу, зокрема розкрито універсалістський зміст основних європейських цінностей, таких як «свобода», «справедливість», «солідарність», «відповідальність», «рівність», «толерантність».

Стельмашевська О.Толерантність культури vs війна [Електронний ресурс] / Ольга Стельмашевська // День : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу :https://m.day.kyiv.ua/uk/article/kultura/tolerantnist-kultury-vs-viyna. – Опубліковано : 16.08.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Стресостійкість: навч. посіб. / [Н. М. Бардин, Ю. Ц. Жидецький, Ю. І. Кіржецький та ін.]. – Львів : ЛДУВС, 2021. – 204 с.

Розкрито основні аспекти впливу стресу на людей, зокрема працівників правоохоронних органів. Визначено основні шляхи управління стресом із метою зміцнення стресостійкості. Запропоновано сучасні методики розвитку стресостійкої поведінки на основі аналізу закордонного досвіду. Надано рекомендації з розвитку стресостійкості керівників та формування толерантності до невизначеності.

Толерантність та жорстокість у воєнний період [Електронний ресурс] / ведучий Іван Рудий // YouTube : [сайт]. – Електрон. відеодані : (1 файл : 18:26). – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=AhMjpSxmSF4. – Опубліковано : 8.03.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 7.11.2022.

Чому у період війни прояв толерантності небажаний в усіх сферах життя? Межі допустимої поведінки по відношенню до мене, суспільства та моєї країни. Чому зараз співчуття до ворога небезпечне? Причини прояву жорстокості. Психічні розлади особистості як фактор для розвитку злочинної поведінки. Науково-технічний прогрес для полегшення вбивства. Відповідальність за скоєні злочини та її відсутність. На ці питання відповідає психолог Іван Рудий.

Толочко Н. Як дотримуватися журналістських стандартів і бути толерантним під час війни – дискусія науковців та медійників [Електронний ресурс] / Наталія Толочко // Media Vista : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://mediavista.com.ua/archives/4461. – Опубліковано : 02.09.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Науковці та медійники про толерантність журналістів під час воєнного стану.

Штомпка П. Соціальний капітал. Теорія міжособистісного простору / Пйотр Штомпка ; пер. з пол. М. Яковина. – Київ : Дух і літера, 2022. – 400 с.

Книга видатного польського соціолога Пйотра Штомпки «Соціальний капітал» ґрунтовно окреслює модель суспільства в якій поняття соціального капіталу є центральною категорією. Автор доводить, що як економічне зростання, так і ефективність політики значною мірою залежать від стану міжособистісних стосунків особливо моральних, таких як: довіра, толерантність, взаємоповага, солідарність і справедливість.

Як допомогти підлітку в стані невизначеності? 9 порад допоможуть і дорослим [Електронний ресурс] // UNIQA : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://uniqa.ua/blog/kak-pomoch-rebenku-v-sostoyanii-neopredelennosti-9-sovetov-kotorye-prigodyatsya-i-vzrosly/. – Опубліковано : 02.09.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Стаття розкриває тему толерантності невизначеності у воєнний час, адаптування молодого покоління до складних життєвих ситуацій.

Як планувати життя у час війни: поради психолога [Електронний ресурс] // Ua.news : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://ua.news/ua/war-vs-rf/kak-planyrovat-zhyzn-vo-vremya-vojny-sovety-psyhologa. – Опубліковано : 07.10.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

Толерантність невизначеності під час війни, толерантне ставлення людей до різних життєвих ситуацій у воєнний час.

Яковлєва О. Дитяча мудрість, якої часто немає у дорослих – мультфільми про толерантність, рівність та солідарність [Електронний ресурс] / Олена Яковлєва // Вікна : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://vikna.tv/dlia-tebe/batkivstvo/multfilmy-yaki-vyhovuyut-tolerantnist-u-ditej-top-6/. – Опубліковано : 25.11.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 07.11.2022.

Яснопольська В. І російська, і українська: як не зірватися на лайку через мову [Електронний ресурс] / Вікторія Яснопольська, Вікторія Островська // Факти : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу :https://health.fakty.com.ua/ua/psykholohiia/i-rosijska-i-ukrayinska-yak-ne-zirvatysya-na-lajku-cherez-movu/. – Опубліковано : 02.10.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.10.2022.

З початком повномасштабного вторгнення питання мови набрало особливої гостроти і актуальності. І до цього слід ставитися вкрай обережно, проявляючи максимальну толерантність, – радить психолог.