Екологічні виклики. Екологія майбутнього.

#Екологічні виклики#Екологія майбутнього : бібліогр. список / [уклад. В. Вовк ; ред. Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б. в.], 2022. – 12 с. – (#Довкілля#Війна#Інформаційно-бібліографічний фронт). 

Інформація, що міститься у виданні допоможе кожному читачу отримати корисну інформацію, про те, як може змінитися довкілля України після війни, про здатність природи до самовідновлення та як цьому відновленню допомогти, адже життєвий сенс кожного українця цьому відновленню сприяти та допомагати іншим розуміти цінність природи. 

Бібліографічний список адресується широкому колу читачів, усім, хто цікавиться проблемами екології війни, тим, кому не байдужа доля нашої планети. 

Ми віримо, що країна переможе, відновиться і стане ще кращою. А якщо ми допоможемо природі відновитися, то це стане ще однією нашою перемогою! 

#Кліматична політика#Екобезпека 

Росія використовує тактику випаленої землі, знищуючи інтенсивними бомбардуваннями величезні території. Катастрофа посилюється з кожним черговим вибухом, новою нерозірваною міною або уламком від військової техніки. Вибухи, пожежі, затоплення постраждалих територій забруднюють воду, повітря та ґрунт небезпечними речовинами, які можуть залишатися в навколишньому середовищі десятиліттями. 

Глобальний голод, загроза забруднення морів, які не знають політичних кордонів, хімікати з розтрощених заводів; радіаційний пил, який не потребує візи, аби потрапити до найвіддаленіших від України куточків світу. Забруднювачі на багато тисяч кілометрів рано чи пізно випадуть або кислотними дощами, або іншими аномаліями на території європейських країн або на території самої росії. Кожна ракета, яка пошкодила очисні споруди, радіоактивні відходи зі сховищ (під Донецьком росіяни на окупованій території знищили частину сховища радіоактивних відходів і розпилили резервуари), все це – скидання шкідливих стоків у річки. Потім ці стоки потрапляють у Чорне море, потім у Світовий океан. 

Надзвичайна військова активність в Азовському та Чорному морях з боку окупантів руйнує морську екосистему. На узбережжі України, Болгарії, Румунії та Туреччини підтверджуються випадки масової загибелі морських тварин. 

Війна провокує неминучий сценарій глобального потепління. Це виклик усьому цивілізованому світу! 

Президент України одним з десяти викликів для всього світу, які необхідно реалізувати задля якнайшвидшого та справедливого закінчення агресивної російської війни, назвав екоцид та потребу негайного захисту природи. 

«… російські обстріли спалили мільйони гектарів лісу, а близько 200 тис. гектарів територій забруднені мінами й снарядами, які не розірвалися. Десятки вугільних шахт затоплені, зокрема й шахта «Юнком» у Донецькій області, де у 1979 р. був здійснений підземний ядерний вибух, яка знаходиться 4 на окупованій росією території. Затоплена вже кілька років саме через окупантів. Хоча всім у Москві відомо, яка це загроза не тільки для річок на Донеччині, а й для Азовського моря, а отже, для Чорноморського басейну…». 

Володимир Зеленський, Президент України 

На кліматичному саміті у Єгипті Володимир Зеленський запропонував створити платформу для оцінки збитків довкіллю від війни.

 «…Маємо знайти й спільні відповіді на всі екологічні загрози, створені війною. Без цього не буде повернення до нормального, стабільного життя, і відлуння війни ще довго зберігатиметься – у вибухах мін, які забиратимуть життя дітей і дорослих, у забрудненні води, ґрунтів та атмосфери». 

Володимир Зеленський, Президент України 

Бєлоусова К. Екоцид в Україні – виклик для всього світу [Електронний ресурс] / Катерина Бєлоусова // Екополітика : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ecopolitic.com.ua/ua/news/ekocid-v-ukraini-viklik-dlya-vsogo-svitu-zelenskij/ . – Опубліковано : 16.11.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 30.11.2022.

В Лугано затвердили сім принципів процесу відновлення України [Електронний ресурс] // ZN,UA : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://zn.ua/ukr/POLITICS/v-luhano-zatverdili-sim-printsipiv-protsesu-vidnovlennja-ukrajini.html . – Опубліковано : 05.07.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Долінчук С. Вчити бідних бути розумними на гроші багатих: чим здивував (чи ні) кліматичний саміт СОР27 у Єгипті. Що особливого в «українському бункері» та чому вуглеводні стали зброєю / Світлана Долінчук [Електронний ресурс] // MIND Club : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://mind.ua/publications/20249817-vchiti-bidnih-buti-rozumnimi-na-groshi-bagatih-chim-zdivuvav-chi-ni-klimatichnij-samit-sor27-u-egipti . – Опубліковано : 22.11.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 30.11.2022.

Екологічні виклики в умовах війни: [Електронний ресурс] [Міжнар. конф. ; Івано-Франківськ] // YouTube. – Електрон. відеодані (1файл : 28:00). – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=uASb5o8FKuU . – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Кліматичний Саміт ООН: Заяви Президента України та прем’єра Британії [Електронний ресурс] // 5. Перший. Український. Інформаційний : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.5.ua/svit/klimatychnyi-samit-oon-zaiavy-prezydenta-ukrainy-ta-premiera-brytanii-291997.html . – Опубліковано : 06.11.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 30.11.2022.

Планування післявоєнного відновлення довкілля [Електронний ресурс] / [партнер УГСПЛ по ініціативі «Трибунал для Путіна» МБО «Екологія–Право–Людина» – ЕПЛ випустив аналітичну записку] // Українська Гельсінська спілка з прав людини : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://helsinki.org.ua/articles/planuvannia-vidnovlennia-dovkillia-partner-uhspl-po-initsiatyvi-trybunal-dlia-putina-epl-vypustyv-analitychnu-zapysku/ . – Опубліковано : 25.06.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Стрілець Р. Визначено 5 пріоритетних напрямків у сфері екологічної безпеки для Плану відновлення України [Електронний ресурс] / Руслан Стрілець // Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів : [офіційний портал]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://mepr.gov.ua/news/39257.html . – Опубліковано : 06.06.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Стрілець Р. Війна – наслідки для екології та клімату: інтерв’ю з міністром захисту довкілля Стрільцем [в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA] [Електронний ресурс] // Дом : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://kanaldom.tv/vijna-naslidky-dlya-ekologiyi-ta-klimatu-intervyu-z-ministrom-zahystu-dovkillya-strilczem/ . – Опубліковано : 26.08.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

У Єгипті стартує кліматичний саміт COP27 [Електронний ресурс] // Укрінформ : [мультимедійна платформа іномовлення України]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3608748-u-egipti-startue-klimaticnij-samit-cop27.html . – Опубліковано : 06.11.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 30.11.2022.

#Природа#Відновлення#Здоров’я


Ведення екологічної війни, або використання природи в якості зброї – це намагання знищити майбутнє людей і здатність країни відновитися. Відсутність чистої води та забруднення ґрунтів унеможливлює вирощування сільськогосподарських культур і економічне відновлення держави. Токсичні речовини провокують хвороби у цілих поколінь, а викиди парникових газів прискорюють кліматичну кризу та ставлять під загрозу здоров’я не тільки українців, але й людей усього світу.

Довідково: за даними UNEP (Програма ООН з довкілля), унаслідок воєнних дій постраждала переважна більшість регіонів країни. До того ж, спектр руйнувань досить широкий: сталися інциденти на атомних електростанціях та об’єктах, в енергетичній інфраструктурі, включаючи танкери-сховища нафти, нафтопереробні заводи, бурові платформи та газові об’єкти, розподільні трубопроводи, шахти, промислові об’єкти та підприємства з переробки сільськогосподарської продукції.

Виявлені тисячі випадків забруднення повітря, води, землі та деградації екосистем, є загрозою не тільки для України, але і для сусідніх країн.

Великий ризик для здоров’я українців несуть пошкоджені інфраструктури водопостачання, очисні споруди, промислових об’єктів, що спричиняє витік токсичних, іноді хімічних, речовин у навколишнє середовище. Зруйновані тваринницькі ферми, де загинула велика кількість тварин, що спричиняє забруднення ґрунтових та поверхневих вод, отруює українську територію та становить загрозу екосистемі.

Які екологічні проблеми війна ще принесе? Найгіршої шкоди українській природі завдає паливо від ракет, яке отруює ґрунт та воду. Вогонь спричиняє не лише шкідливі викиди в повітря, а й знищує верхній, родючий шар землі.

Українські землі, нині перетворені на замінований військовий плацдарм. Удари по полях, де вирви від снарядів сягають 5-6 метрів завглибшки та кількох десятків метрів у діаметрі, завдають серйозних пошкоджень ґрунту й впливають на майбутню врожайність.

«...доступ до чистої питної води зараз також порушено: як наслідок, можливі не лише забруднення наших річок та поширення бактеріальних інфекцій, а й ризик збільшення онкологічних захворювань у населення». 

Олександр Коваль, екоактивіст

Будівництво військових баз і використання важкого транспорту пошкоджують ґрунти та знищують рослинний покрив. Кожна детонація снаряда чи ракети – це не лише випуск, хімічного коктейлю в середовище, а й цілковите знищення всіх тварин, рослин і мікроорганізмів у радіусі ураження. Понівечені території можуть не тільки не відновитися після завершення конфлікту, а й стати джерелом забруднення прилеглих територій.

«Найнебезпечнішими для нашого здоров’я є вибухи від боєприпасів. Під час та після вибуху відбуваються хімічні реакції – звідси й кислотні дощі. Те, що не встигає розірватися, залишається прямо у вирвах сіркою чи радіоактивними елементами. Сірка входить до складу практично всіх вибухонебезпечних предметів. Цей елемент назавжди залишається в повітрі, а люди, вдихаючи його, забивають альвеоли своїх легень, збільшуючи ймовірність онкологічних захворювань.

Ми говоримо зараз про шкоду для здоров’я звичайних мирних жителів, та чи можемо уявити стан здоров’я наших захисників-військових за декілька років?».

Олексій Василюк, еколог

Заміновані тисячі квадратних кілометрів України становить величезну загрозу не лише для людей, а й для флори та фауни через можливі вибухи протягом років після завершення конфлікту.

Довідково: на кожний день бойових дій припадає приблизно місяць розмінування, тож попереду десятиліття не надто спокійного життя.

До того ж залишені вибухові боєприпаси, окрім свинцю та урану, містять безліч токсичних елементів, які швидко потрапляють в природній колообіг. Тисячі танків і бронемашин забруднюють землю паливно-мастильними матеріалами, а спалені продовжують завдавати шкоду вже як металобрухт. Це – канцерогенне сміття, яке отруює важкими металами повітря, ґрунти та воду.

Як українська природа зможе відновитися після війни? Лише через десятиріччя… Різні екосистеми мають різний час відновлення, наприклад, відновлення споконвічного степу в природоохоронних територіях на півдні України займе не менш чим пів століття.

На жаль, деякі екосистеми, популяції деяких тварин і рослин знищені окупантами настільки, що, можливо, – вони втрачені назавжди.

«Є частини екосистеми, в тому числі лісові ресурси, які згоріли, та на їх відновлення потрібен час 10-20 років. А є такі екосистеми, які ми на жаль, втратили назавжди: частина Рамсарських та водно-болотні угіддя, які пошкоджені, та велика кількість червонокнижних рослин. І навіть якщо ми отримаємо якісь фінансові відшкодування, у грошовому еквіваленті, все одно природу за гроші не купиш, її треба зберігати.

Якщо ми говоримо про природні екосистеми – ліси, степи, водойми, то вони здатні до самовідновлення за декілька десятків років без втручання людини. А якщо буде політична воля, і на це будуть виділятися кошти, то це може бути й швидше…

Такі екосистеми, як природно заповідні території де ведуться бойові дії, чи які знаходяться під окупацією – на жаль, ми вже не відновимо. Тому що йдеться про знищення біорізноманіття на цих територія, на цих землях росло тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України й охороняються законом. Це мільйони гектарів землі, які потребують охорони на загальноєвропейському рівні та важливі для рідкісних в Європі видів і природних оселищ…

Щодо тварин: так, у них на початку війни був стрес, до того ж навесні, коли багато з них мало розмножуватися. Але, я думаю, що вони, як би це жахливо не звучало, пристосуються чи мігрують».

Стас Сідак, еколог-інженер

Підсумовуючи, можна додати одне з правил екології – природа знає краще! До прикладу – Чорнобильський заповідник, в якому життя продовжується навіть після ядерної катастрофи.

Бірюкова Н. Війна знищує екосистеми на сході України. Що буде з ними після бойових дій [Електронний ресурс] / Наталя Бірюкова, Олексій Бурковський // Свої. CITY : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://svoi.city/articles/233407/oleksij-burkovskij . – Опубліковано : 23.09.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Буцко Х. Після війни довкілля відновиться за століття. Що роблять Мінекології, активісти та ДСНС для збереження української природи [Електронний ресурс] / Христина Буцко // Хмарочос : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://hmarochos.kiev.ua/2022/10/25/zaminovane-ta-ponivechene-yak-vidnovlyuvatymetsya-ukrayinske-dovkillya/ . – Опубліковано : 25.10.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Відбудувати краще: 10 рекомендацій щодо відновлення України після війни [Електронний ресурс] // Еспресо.Захід : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://zahid.espreso.tv/vidbuduvati-krashche-10-rekomendatsiy-shchodo-vidnovlennya-ukraini-pislya-viyni . – Опубліковано : 24.09.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Дячук М. Повоєнне відновлення має бути екологічним [Електронний ресурс] / Марія Дячук, Марина Ратушна // ZN,UA : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://zn.ua/ukr/ECOLOGY/mrija-pro-chiste-dovkillja-v-ukrajini-mozhe-stati-realnistju.html . – Опубліковано : 24.06.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Здоровило Т. Екологію України після війни доведеться відновлювати десятиріччями [Електронний ресурс] / Тарас Здоровило // Україна молода: бойова газета героїчної нації : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://umoloda.kyiv.ua/number/0/159/168218 . – Опубліковано : 27.07.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Калан С. Екологічна війна в Україні: десятилітні наслідки, відновлення та ризики сьогодення [Електронний ресурс] / Софія Калан // #Bykvu : [сайт] – Електрон. дані. – Режим доступу : https://bykvu.com/ua/mysli/ekolohichna-viina-v-ukraini-desiatylitni-naslidky-vidnovlennia-ta-ryzyky-sohodennia/ . – Опубліковано : 25.08.2022. – Укр., англ. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Козачок А. Вплив війни на навколишнє середовище [Електронний ресурс] / Алевтина Козачок // Рубрика: все по поличках : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://rubryka.com/blog/impact-war-ecology/ . – Опубліковано : 02.08.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Красавцев Б. Як може змінитися довкілля України після війни [Електронний ресурс] / Богдан Красавцев // Українські кластери : [проєкт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ucluster.org/blog/2022/03/yak-mozhe-zminytysya-dovkillya-ukrainy/ . – Опубліковано : 03.07.2022. – Укр., англ., рос. – Назва з екрана. – Дата звернення : 25.11.2022.

Мельник В. Хімічні реакції, яких ми не бачимо. Як на наше здоров’я впливають залишки російських ракет [Електронний ресурс] / Вікторія Мельник // Вікна : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vikna.tv/styl-zhyttya/zdorovia-ta-krasa/yak-vijna-vplyvaye-na-ekologiyu-ukrayiny-ta-zhyttya-lyudej/ . – Опубліковано : 06.11.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Настасенко О. Г. Системний підхід щодо ліквідації загроз екологічної катастрофи у зоні антитерористичної операції / О. Г. Настасенко, О. І. Бондар, О. А. Машкова та ін. – Київ, 2014. – 120 с.

Небезпечні відходи під завалами! Екологія війни [Електронний ресурс] / ТСН. Марафон «Єдині новини» // YouTube. – Електрон. відеодані (1 файл : 2:00 хв.). – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=_7S7y-LCjIg . – Назва з екрана. – Опубліковано : 13.06.2022. – Дата звернення : 02.12.2022.

Обрізан О. Після війни стане коротшим життя: як обстріли впливають на воду, повітря й ґрунти [Електронний ресурс] / Олексій Обрізан // Волинські новини: перше інформаційне агентство : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.volynnews.com/news/all/pislia-viyny-stane-korotshym-zhyttia-ekoloh-rozpoviv-iak-obstrily-vplyvaiut-na-vodu-povitria-y-runty-v-ukrayini/ . – Опубліковано : 22.05.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Сімонов Д. Київське Полісся згорить усе. Скільки природа буде відновлюватися після війни [Електронний ресурс] / Дмитро Сімонов // Hromadske : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://hromadske.ua/posts/kiyivske-polissya-zgorit-use-skilki-priroda-bude-vidnovlyuvatisya-pislya-vijni . – Опубліковано : 11.04.2022. – Укр., англ., рос. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

12

Троценко Л. На відновлення природи після війни в Україні знадобляться десятиліття [Електронний ресурс] / Людмила Троценко // Кореспондент.Net : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ua.korrespondent.net/ukraine/4499461-na-vidnovlennia-pryrody-pislia-viiny-v-ukraini-znadobliatsia-desiatylittia . – Опубліковано : 27.07.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.

Чверть українців вважають екологічні виклики однією з головних загроз для країни: опитування [Електронний ресурс] / // Укрінформ : [мультимедійна платформа іномовлення України]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3340166-cvert-ukrainciv-vvazaut-ekologicni-vikliki-odnieu-z-golovnih-zagroz-dla-kraini.html . – Опубліковано : 27.10.2021. – Назва з екрана. – Дата звернення : 14.12.2022.

Яловий К. Відновлення довкілля України після війни [Електронний ресурс] / Костянтин Яловий // Ecopolitic.com.ua : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://ecopolitic.com.ua/ua/comments/vidnovlennya-dovkillya-ukraini-pislya-vijni . – Опубліковано : 07.10.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 21.11.2022.