Довкілля і війна

Війна як екологічний злочин : бібліогр. список / [уклад. В. Вовк ; ред. : В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б. в.], 2022. – 12 с. – (#Довкілля#Війна#Інформаційно-бібліографічний фронт).

Розв’язана росією війна забирає життя людей, руйнує міста і культурні пам’ятки, а також трагічно шкодить навколишньому середовищу. Природа – мовчазна жертва війни. Міжнародне право розглядає навмисну шкоду довкіллю як воєнний злочин. Екологи збирають факти екологічних злочинів рф.

Бібліографічний список «Війна як екологічний злочин» містить корисну інформацію, яка допоможе зрозуміти, як війна впливає на довкілля, життя і здоров’я мільйонів людей та долучитися до притягнення країни-агресорки до відповідальності не лише за смерті невинних людей, а й за дії, які можуть призвести до екологічних проблем значної частини Європи.

Зробимо наш маленький вклад задля великої Перемоги!

Природа – мовчазна жертва війни


Щороку 6 листопада у світі відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів, встановлений резолюцією A/RES/56/4 Генеральної Асамблеї ООН 5 листопада 2001 р.  Так, саме міжнародне гуманітарне право надає спеціальний захист навколишньому середовищу.

Війна, якими б не були її причини, приносить невимовні жахи для цивільного населення і може протягом лічених хвилин знищити те, що іноді було створено цілими поколіннями. Крім людських страждань, що завдає війна, вона також веде до руйнування довкілля.

Найжахливішим наслідком вторгнення рф на територію України є серйозні втрати серед людей... цивільних, військових. Війна забирає у нас найцінніше – життя. Вона руйнує інфраструктуру, завдає економічних збитків, змушує тисячі людей покидати свою державу. На тлі людських втрат наслідки для довкілля можуть здаватися проблемою не першочерговою. Але екологічна катастрофа, викликана війною, розпочатою рф, ще не одне десятиліття буде впливати на довкілля нашої країни. Від стану атмосферного повітря, води, ґрунтів залежить здоров’я людини, якість, а подекуди і тривалість її життя. Що відомо про вплив війни на довкілля українцям та за кордоном?

У 2011 р. науковці провели дослідження ґрунтів довкола Бельгійського містечка Іпр – одного з головних полів бою часів Першої світової війни. Тоді було встановлено, що вміст важких металів у ґрунтах, навіть через 90 років після їх забруднення, все ще перевищує норму.

Це лише один із багатьох прикладів того, наскільки довгостроковим може бути вплив бойових дій на довкілля. Росіяни цинічно знищують українські природні ресурси та завдають безпрецедентні екологічні збитки. Уже з перших днів російського вторгнення стало зрозуміло, що рашистів не хвилює життя не тільки українців, але і життя мільйонів людей по всьому світу. Не турбує їх і навко лишнє приро дне середовище. А як же інакше можна пояснити абсолютно безвідповідальне військове захоплення Чорнобильської та Запорізької АЕС, численні факти прольотів російських ракет над реакторами українських атомних станцій, обстріли ракетами нафтобаз, підрив газопроводу, руйнація об’єктів із хімічними речовинами, та ще надто багато об’єктів, які мають стратегічне значення?

Великі екологічні проблеми стали уже і після відходу рашистів із звільнених територій, де залишилася величезна кількість мін та розтяжок, які нерідко спрацьовують, спричиняючи лісові пожежі. Окрім шкоди тваринному світу, такі пожежі – ще і величезний ризик підвищення радіаційного фону.

Взагалі ж, сумний перелік екологічних лих, завданих нашій країні росією, можна продовжувати досить довго. До списку ввійдуть і замінування акваторії Чорного моря, і величезна проблема з водопостачанням у районах активних бойових дій, і затоплення вугільних шахт, що може мати дійсно катастрофічні наслідки.

Усі ці військові дії рф, безперечно, є невиправданою і неспровокованою агресією проти нашої країни, а також порушують усі існуючі норми міжнародного та гуманітарного права щодо охорони природи і, найважливіше – норми моралі та принципи людського співіснування.

#Джерела_інфо

Бородин М. Маріуполь: екологічна катастрофа [Електронний ресурс] / Максим Бородин // Рубрика: все по поличках : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://rubryka.com/blog/mariupol-ecological-catastrophe/. – Опубліковано : 19.05.2022. –Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.

Брайлян Є. Екоцид України та загроза голоду у світі: як російська агресія впливає на кліматичні зміни [Електронний ресурс] / Єгор Брайлян // АрміяInform: інформ. агенство : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2022/06/20/ekoczyd-ukrayiny-ta-zagroza-golodu-u-sviti-yak-rosijska-agresiya-vplyvaye-na-klimatychni-zminy/. – Опубліковано : 20.06.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.

Гардашук Т. Війна і довкілля. Які існують екологічні загрози через російську агресію? [Електронний ресурс] / Тетяна Гардашук // День : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://m.day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/viyna-i-dovkillya. – Опубліковано : 08.05.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 22.10.2022.

Григоренко М. Шокуючі цифри: екологія України зазнала катастрофічних наслідків через війну [Електронний ресурс] / Марина Григоренко, Дмитро Петровський // УНІАН : інформ.агентство :[сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.unian.ua/ecology/ekologiya-ukrajini-cherez-viynu-zaznala-katastrofichnih-naslidkiv-video-11895222.html. – Опубліковано : 01.04.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.

Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 25-31 серпня 2022 року [Електронний ресурс]// Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://mepr.gov.ua/news/39684.html. – Опубліковано : 02.09.2022. – Назва з екрана. –Укр., англ.– Дата звернення : 23.10.2022.

Делікатна І. Україна, війна, довкілля. Чи знає Захід про екологічні наслідки війни [Електронний ресурс] / Іветта Делікатна ; Комунікаційна команда проєкту APENA2 «SupporttoUkraineinapproximationofthe EU EnvironmentalAcquis (AirQuality, WasteManagement)» // Економічна правда : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://www.epravda.com.ua/columns/2022/09/8/691294/. – Опубліковано : 08.09.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 22.10.2022.

Небезпечні відходи під завалами! Екологія війни [Електронний ресурс] / ТСН. Марафон «Єдині новини» //YouTube. – Електрон. відеодані (2:13:45). – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=_7S7y-LCjIg. – Назва з екрана. – Дата звернення : 23.10.2022.

Повертаючись до звільнених територій, українці наражаються на проблеми. Під завалами їх будинків залишається багато небезпечних речей. І це не лише міни чи нерозірвані снаряди. Це – побутова техніка, електроніка, газові котли, газові балони, побутова хімія, ртутевмісні термометри чи лампи. Що з усім цим робити йдеться у марафоні «Єдині новини».

Овчинніков О. Атомні електростанції під час війни. Недопустима небезпека [Електронний ресурс] / Олексій Овчинніков // Еко. Район : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://eco.rayon.in.ua/topics/498209-atomni-elektrostantsii-pid-chas-viyni-nedopustima-nebezpeka. – Опубліковано : 17.03.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.

Овчинніков О. Екологічний тероризм російської армії в Україні [Електронний ресурс] / Олексій Овчинніков // Еко. Район : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://eco.rayon.in.ua/topics/503988-ekologichniy-terorizm-rosiyskoi-armii-v-ukraini. – Опубліковано : 08.04.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.

Овчинніков О. Екологічні наслідки війни. Пів року болю України [Електронний ресурс] / О. Овчинніков // Еко. Район : [сайт]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://eco.rayon.in.ua/blogs/536709-ekologichni-naslidki-viyni-piv-roku-bolyu-ukraini.– Опубліковано : 19.08.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 22.10.2022.

Війна як екологічний злочин


Війна і турбота про збереження довкілля – речі несумісні. Не виняток і нинішня, яка вже має наслідком мільйони мовчазних жертв, які спокійно жили та існували в довкіллі. Понівечені снарядами та бомбами поля, спалені ліси, підірвані нафтобази, забруднені річки та моря, затоплені шахти в окупованому Донбасі, загибель тварин і рослин – це злочини проти майбутнього України та майбутнього світу, які скоєні рф на території нашої держави.

Росіяни, свідомо руйнують українське довкілля, а відтак і здоров’я українців, спричиняючи збільшення смертності. Адже люди гинуть не лише від бомбардувань і куль, а й від забруднення навколишнього середовища.

Кожен вибух, кожне застосування потужної зброї супроводжується вивільненням у навколишнє середовище шкідливих та небезпечних речовин, адже, в склад боєприпасів входять сполуки сірки, амонію, фосфору та циклічні вуглеводні, а деякі компоненти ракетного палива є надтоксичними і у разі потрапляння в навколишнє середовище здатні привести до великої біди. Через воду і ґрунт у продукти харчування потрапляють важкі метали, що, звісно, впливає на здоров’я людей.

У міжнародному праві завдання навмисної шкоди природному середовищу вважається воєнним злочином. Додатковий протокол (Протокол I) до Женевських конвенцій про захист жертв міжнародних збройних конфліктів від 12 серпня 1949 р., прийнятий 8 червня 1997 р., визначає, що заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної й серйозної шкоди природному середовищу. Крім того, у ст. 55 Протоколу I зазначено, що під час ведення воєнних дій має бути виявлена турбота про захист природного середовища від широкої, тривалої та серйозної шкоди. Такий захист включає заборону використання методів або засобів ведення війни, що мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть шкоди природному середовищу й тим самим здоров’ю або виживанню населення. Заподіяння шкоди природному середовищу як репресалій заборонено.

Аналогічна позиція викладена в Декларації Ріо-де-Жанейро щодо навколишнього середовища та розвитку 1992 р., що закріплює основні принципи екологічного права. Саме у 24-у принципі цієї Декларації зазначено, що війна неминуче здійснює руйнівний вплив на процес сталого розвитку, тому держави мають поважати міжнародне право, що забезпечує захист довкілля, під час збройних конфліктів і мають співпрацювати, за необхідності, у справі його подальшого розвитку.

З початку широкомасштабного вторгнення рф зафіксовано вже величезну кількість злочинів проти довкілля в Україні.

Це і обстріли «градами» Авдіївського коксохімічного заводу, і знищення складів із посівними матеріалами та мінеральними добривами в мирному селі Охтирського району на Сумщині, і авіаудари по нафтобазах, що спричиняють займання нафтопродуктів. Становить небезпеку також захоплення рашистами Чорнобильської та Запорізької АЕС, а також обстріли промислових об’єктів з імовірністю викидів токсичних відходів. Не меншу небезпеку становлять і самі воєнні дії: розлите пальне, потрощене обладнання, відпрацьована зброя, а також розірвані тисячі ракет, які були запущені по Україні, знищені тисячі одиниць військової техніки різних типів. Усе це забруднює ґрунт, підземні води і призведе в подальшому до накопичення канцерогенного сміття.

Ще одна з небезпек – мінування великої територій України.

На сьогодні, за даними ООН, Україна – одна з найбільш замінованих країн світу.

Десятки тисяч квадратних кілометрів нашої держави потребують очистки від мін та вибухонебезпечних залишків.

Дрейфувльні міни в Чорному морі − небезпека не тільки для людей, а й для тварин. Російські військові замінували частину його акваторії, стріляють потужними снарядами з надводних і підводних човнів. Такими діями росія порушує положення Конвенції про захист Чорного моря від забруднення, яку ратифікувала ще у 1993 р. та зобов’язалася дотримуватись усіх її положень.

Військова агресія рф на Донбасі вже з 2014 р. перетворила регіон на один з найбільш забруднених вибухівкою у світі. А з 24 лютого 2022 р. тисячі квадратних кілометрів території української землі потребують очистки від мін та вибухонебезпечних залишків, на розмінування якої знадобляться десятиліття.

Довідка:За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з 24 лютого до 31 серпня 2022 р. на території України знешкоджено 190029 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 2106 авіаційних бомб. Обстежено територію площею 69 428 га.

Проте найбільші ризики екологічної катастрофи – ядерні. Три об’єкти – Чорнобиль, Запорізька АЕС та установка «Джерело нейтронів» у Харкові перебувають під обстрілами. МАГАТЕ продовжує комунікувати, щоби втримати ці об’єкти в безпеці. Однак ворог провокує: він завдає ударів по Харкову, підриває свої боєприпаси на території АЕС, звозить туди свої військові машини, спричиняє пожежі.

Такі злочини проти довкілля, згідно з міжнародним правом, належать до воєнних злочинів.

Уся ця шкода заподіяна довкіллю росією, вплине на світові екологічні проблеми і матиме тривалі наслідки, яких людство ще довго намагатиметься позбутися в майбутньому.

Аби резюмувати всі злочини, які росіяни коять саме в екологічній площині – Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України взялося за їх фіксацію. Щоб потім звернутися до Міжнародного суду ООН, і так само притягти Росію до відповідальності ще й за таку групу злочинів.


Як фіксувати екологічні злочини рф в Україні?

Фіксувати їх самостійно можливо через онлайн-портал SaveEcoBot, у відповідних категоріях: забруднення водних ресурсів, небезпечні військові відходи, промислові аварії, пошкодження радіаційно небезпечних об’єктів, забруднення ґрунтів та пошкодження зелених насаджень.

Це дозволено зробити через інтернет сторінку https://shtab.gov.ua/, або телефон +380 (96) 756-83-66 (Telegram, WhatsApp, Viber),

чатботуTelegram @EcoShkodaBot, Email – eco@shtab.gov.ua.

#Джерела_інфо

Буряковська Т. Війна як екологічний злочин [Електронний ресурс] / Тетяна Буряковська // Время : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://timeua.info/aktualnoe-segodnya/vijna-yak-ekologichnij-zlochin/. – Опубліковано : 01.04.2022.– Назва з екрана. – Дата звернення : 28.06.2022.

Війна та екологія: хронологія злочинів росії [Електронний ресурс] // Mukachevo.Net : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://www.mukachevo.net/ua/news/view/3472243.– Опубліковано : 13.07.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.

Губарева В. Війна та довкілля: екологічні злочини росії та як їх фіксувати [Електронний ресурс] / В.Губарева // Рубрика: все по поличках : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://rubryka.com/article/war-and-environment/. – Опубліковано : 02.06.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.

Єврокомісар з питань довкілля: «Ми спостерігаємо в Україні те, чого не було з часів Другої світової війни» [Електронний ресурс] / [інтерв’ю з Віргініусом Сінкевічусом], інтерв’ю брала Вікторія Губарева // Рубрика: все по поличках : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://rubryka.com/article/virginijus-sinkevisius/. – Опубліковано : 29.06.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 08.07.2022.

Лиховид І. За екоцид теж відповідатиме росія [Електронний ресурс] / Інна Лиховид // День online : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://m.day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/za-ekocyd-tezh-vidpovidatyme-rosiya. – Опубліковано : 10.05.2022.– Назва з екрана. – Дата звернення : 08.07.2022.

Лівіцька А. Півтора місяці війни: злочини проти довкілля [Електронний ресурс] / Анжеліка Лівіцька// Юридична газетаonline: [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/pivtora-misyaci-viyni-zlochini-proti-dovkillya.html.– Опубліковано : 12.04.2022. – Назва з екрана. – Дата звернення : 08.07.2022.

5 масштабних еко-злочинів Росії на Донбасі проти українців та довкілля (вибір редакції до Всесвітнього дня довкілля) // Вільне радіо : [проєкт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://freeradio.com.ua/5-masshtabnykh-eko-zlochyniv-rosii-na-donbasi-proty-ukraintsiv-ta-dovkillia-vybir-redaktsii-do-vsesvitnoho-dnia-dovkillia/. – Опубліковано : 05.06.2022.– Назва з екрана. – Дата звернення : 08.07.2022.

У результаті війни, розв’язаної фашистською росією в Україні, уже зафіксовано 139 злочинів проти довкілля. За все це рф відповідатиме після нашої Перемоги [Електронний ресурс] // I-UA.tv : [сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://i-ua.tv/news/29995-zabrudnennia-zemli-ta-vody-zahybel-tvaryn-ta-ptakhiv. – Опубліковано : 11.04.2022. – Назва з екрана.– Дата звернення : 08.07.2022.


#Книги_читати

Каракаш І. І. Екологічне право України: підруч. для студентів вищ. навч. закл. / І. І. Каракаш. – Київ : Фенікс, 2012. – 788 с.

Кодекс України про надра. Лісовий кодекс України. Водний кодекс України. – Київ : Паливода А. В., 2022. – 188 с.

Усі закони України та кодекси України в редакції останніх змін і доповнень!

Митрофанов І. І. Злочини проти довкілля : навч. посіб. / І. І. Митрофанов, А. М. Притула. – Київ : Унів.кн., 2010. – 205 с.

На межі виживання: знищення довкілля під час збройного конфлікту на сході України / [А. Б. Блага, І. В. Загороднюк, Т. Р. Короткий та ін.] ; Україна. Гельсінська група з прав людини. – Київ : КИТ, 2017. – 88 с.

Охарактеризовано міжнародно-правові зобов’язання держав щодо захисту довкілля у період збройного конфлікту. Розглянуто особливості притягнення до відповідальності за екологічну шкоду, заподіяну під час війни.

Патлачук О. В. Природоохоронні доктрини в системі джерел права / О. В. Патлачук. – Київ : Фенікс, 2018. – 148 с.

Про охорону навколишнього природного середовища : Закон України. – Київ : Паливода А. В., 2018. – 52 с.

Тетарчук І. В. Екологічне право України : навч. посіб. для підгот. до іспитів / І. В. Тетарчук. – Київ : ЦУЛ, 2020. – 230 с.

Шоха Т. П. Правові аспекти екологічного страхування в Україні : монографія / Т. П. Шоха. – Київ : Алерта, 2019. – 236 с.