Казка притча Про Інформаційну війну

«Всі ми родом з дитинства» - відомий вислів Антуана де Сент-Екзюпері. Пам’ятаєте його казку-притчу «Маленький принц»? Вишукано і просто письменник розповів про найважливіше: дружбу і кохання, відданість і незрадливість, щирість і неприпустимість зла. Його мудрі і повчальні вислови, влучні порівняння розібрані на цитати. Екзюпері був військовим льотчиком, загинув при виконанні службових обов’язків. Минуло багато років, а війна знову вбиває. Але найстрашніше - сучасна війна вражає свідомість людей. «Слова - джерело недостатнього порозуміння» - казав великий француз. Спотворена, викривлена інформація підступно викликає сплеск емоцій, людина стає керованою ворогом. Новітня війна - війна сенсів. Як зрозуміти, що знаходишся під прицілом інформаційно-психологічної зброї? Що таке гібридна війна? Як перемогти в ній? Цей бібліографічний покажчик, сподіваюсь, допоможе знайти відповіді.

«Читати - щоб знати, знати - щоб перемагати!» - влучне гасло журналу «Військо України» є дороговказом для кожного свідомого українця. Пропоную почати шлях до перемоги з прочитання казки, адже «всі ми родом із дитинства».


Про Їжачка, Лисицю та Інформаційні війни

Казка

Був собі в лісі Їжачок - знаний кравець і власник швацької майстерні. Він постійно носив на собі гостренькі, колючі голочки, які часто чіплялися за кущі і густі лісові трави. Кожен крок подеколи вимагав чимало зусиль від мешканця невеликого лісу. Через цю незручність, життя Їжачка було нелегким, він нерідко спізнювався на роботу, пропускав цікаві і важливі зустрічі. Проте, коли із сусіднього МегапоЛісу прибігала голодна Лисиця, Їжачок згортався в тугенький м'ячик, незручні голки миттєво ставали гострою захисною зброєю, за якою кравець спокійно перечікував небезпеку. Лисиця намагалась перевернути його, зламати голочки - застосовувала всі притаманні агресору прийоми. Хоч і незручно інколи з голками, - думав Їжачок - але залишаюся живим, бізнес потроху процвітає.

Одного разу хитра Лисиця привела з собою юриста, принесла великий гаманець, і сівши навпроти збентеженого Їжачка, запропонувала свої послуги з покупки його голок для великого модельного бізнесу в МегапоЛісі «на вигідних умовах». Довго думав Їжачок, але не наважився, відмовився від заманливої пропозиції. Довелось Рудій піти ні з чим, як то кажуть, «зловила облизня» підступна Лисиця.

Минав час, з'явилися нові телекомунікаційні засоби. Одного разу, коли Їжачок вийшов з дому, він побачив великий телевізійний екран, що висів на дереві; на ньому демонстрували модне дефіле їжаків без колючок. Диктор-дятел із захопленням коментував їх модний показ: «Яка легкість! Яка швидкість! Яка грація!».

День дивився їжачок ці передачі, два, три... Аж ось, в його маленькій голові народилась думка: навіщо він, дурень, тягне на собі ці немодні, незручні голки. Чи не краще скинути їх? Жити стане легше. Страшно? Так, трохи лячно, але ж в останніх новинах диктор-Сова повідомила, що нібито Лисиця пішла в кришнаїти і вже стала вегетаріанкою. Світ змінюється, - думав Їжачок, - Ліс ось також став зовсім іншим: усе менше в ньому залишається велетенських дерев і первісних звірів, усе більше з'являється незнайомих тварин, всюди вештаються степові шакали. Чому б вигідно не продати незручні набридлі голки разом із майстернею? Нарешті відпочину, як мріялось. Сюжети в телевізорі - он які яскраві, манливі! Достатньо, як кажуть, відмовитись від голок, і мені зразу буде легко, як їжакам з реклами!

Достатньо відмовитися Їжаку від голок і його буде легше з'їсти! - думала Лисиця, підписуючи рахунок на чергову рекламу про гладеньких, «супермодних» їжаків. І ось одного весняного ранку Їжачок зробив свій перший і останній крок до свободи від системи захисту. Їжачок не знав і, на жаль, вже ніколи не дізнається, що інформаційна війна - це цілеспрямоване використання інформації для впливу на свідомість противника, щоб змусити його зняти захист із самого себе.

«Казка розповідається не для того, щоб приховати, а для того щоб відкрити, сказати на всю силу, на весь голос те, що думаєш» - Євген Шварц. Маю сподівання, що ця казка спонукає Вас до подальшого, більш ґрунтовного вивчення, дослідження питань, пов'язаних із проблематикою інформаційно-смислових війн.

Галина Буркацька,

головний бібліограф ДБУ для юнацтва